Aktuální situace kolem plánovaných úspor v dotacích pro neziskové organizace

14. srpna ve večerních hodinách se v Senátu Parlamentu ČR sešli členové expertní pracovní skupiny pro neziskový sektor na zasedání klubu KDU – ČSL a nezávislí. Byli pozváni na konzultaci stanoviska klubu k návrhu Ministerstva financí na krácení dotací pro NNO. Členem této expertní skupiny je i předseda ČRDM Aleš Sedláček. Výsledkem pracovního setkání bylo prohlášení, které 1. místopředsedkyně Senátu Miluše Horská přednesla 15. 8. na senátním tiskovém briefingu. Citujeme z něj: „Zdravé demokracie se neziskového sektoru nebojí, ale naopak ho podporují. Ráda bych proto paní ministryni sdělila, že neziskový sektor je v naší zemi dlouhodobě finančně poddimenzovaný. Kultura, školství, sociální systém, ale i další oblasti dobře ví, jak jim neziskovky pomáhají. Proto je třeba tyto organizace podporovat v jejich rozvoji a ne jim škrtat peníze,“ upozornila senátorka Miluše Horská. Náš předseda vyjádřil také obavy z toho, aby neziskový sektor nebyl cíleně škrcen: „Dotace podnikatelům jsou šestkrát větší než pro NNO. Dotace do příspěvkových organizací státu, krajů a obcí, činí desetkrát tolik, co od státu dostanou všechny spolky. Zajímavé je, že dotace, jako sprosté slovo, zaznívá jen ve spojitosti s neziskovkami.“

Znění celého prohlášení

Společné prohlášení je reakcí na vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové z minulého týdne, že chce seškrtat rozpočet neziskovému sektoru o tři miliardy. Nyní, pod tlakem médií a neziskového sektoru, svá slova mírní: „Žádný záměr snížit výdaje neziskovým organizacím o částku 3 mld. Kč neexistuje, jedná se o zkreslení vyjádření ministryně financí pro Českou televizi,“ brání se v oficiálním prohlášení Ministerstvo financí. Schillerová prý mluvila jen o maximu možného rozpětí, nikoli o plánu redukovat výdaje přesně o zmiňovanou částku. Andrej Babiš to rovnou označil za lež. „Chtěl bych vyvrátit jednu lež. Možná jste slyšeli, že hodláme neziskovkám sebrat tři miliardy korun. Je to nesmysl,“ uvedl premiér na svém facebookovém účtu.

Andrej Babiš odmítl, že by vláda chtěla tyto dotace škrtat, ale chce mít do konce října analýzu, jak stát rozděluje peníze neziskovým organizacím. Ministerstvo financí dostalo za úkol zjistit, kolik peněz dostávají jednotlivé organizace od různých ministerstev a samospráv.

V hojné míře se tématu se věnují média.

Post Author: KRDMK, z. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.